Pořady

SE ZVÍŘÁTKY O VESMÍRU

Délka: 55 minut
Doporučený věk: 5+

Ježek, zajíc, krtek a sova jsou čtyři kamarádi, kteří se sešli na kraji lesa, aby prozkoumali hvězdářskou základnu. Všechno je pro ně nové, nikdy nic podobného neviděli, a když vidí startovat raketu, jsou z toho úplně paf. Nikdo netuší, o co by se mohlo jednat, a tak vymýšlí jeden bláznivý nápad za druhým. A snad by se tam dohadovali dodnes, kdyby nepotkali chytrého myšáka, který jim vše vysvětlil. A protože myšák strávil celý život mezi vědci na hvězdářské základně, ví toho o vesmíru opravdu hodně.


ZE ZEMĚ DO VESMÍRU

Délka: 46 minut
Doporučený věk: 12+

Noční obloha - krásná i tajemná zároveň. Od pradávna v lidech vyvolávala úctu a bázeň. Stala se inspirací pro příběhy k táborovým ohňům i pro starověké mýty, které si lidé již po staletí mezi sebou vyprávějí. Touha pochopit vesmír a odkrýt jeho tajemství doprovází lidstvo od jeho počátku. Film „Ze Země do Vesmíru“ je pozvánkou na vzrušující cestu Sluneční soustavou a ještě dále, za Mléčnou dráhu k nádheře vzdálených galaxií. Po cestě se dále dozvíme o historii astronomie, o vynálezu dalekohledu a o dnešních obřích dalekohledech, které nám umožňují hledět hlouběji do vesmíru a poodkrývat jeho záhady.


BOHOVÉ A HVĚZDY STARÝCH MAYŮ

Délka: 60 minut
Doporučený věk: 12+

Pořad „Bohové a hvězdy starých Mayů“ zajímavým způsobem kombinuje vědecké poznatky s představami o vesmíru dávných obyvatel Střední Ameriky. Prostřednictvím této poetické cesty skrz mayskou mytologii se dozvíme o tom, jak Mayové pozorovali a chápali vesmír v celé své historii, jak měřili čas a jakým způsobem stavěli své chrámy vzhledem k pohybům velkých nebeských těles – Slunce, Měsíc a Venuše. Vizuální efekty jsou ohromující, což nám dává dojem, že jsme uvnitř krásně stylistického obrazu. Součástí filmu je prohlídka šesti mayských chrámů: San Gervasio, Chichen Itzá, Uxmal, Edzná, Palenque a Bonampak.


ZÁHADA TEMNÉ HMOTY

Délka: 21 minut
Doporučený věk: 12+

Co drží Galaxie pohromadě? Jaké jsou stavební kameny vesmíru? Proč vypadá vesmír tak, jak vypadá? Vědci z celého světa se snaží odpovědět na tyto otázky. Dnes víme, že přibližně čtvrtina vesmíru je plná tajemného lepidla: temné hmoty. Víme, že je tam venku. Nemáme ale ponětí, z čeho se skládá. Tento pořad nás vezme na největší hledání současné astrofyziky. Uvidíme důkaz existence temné hmoty a dozvíme se, proč je vyřešení otázek týkajících se temné hmoty jedním z nejnáročnějších a nejzajímavějších témat, kterými se dnešní věda zabývá. Připojme se k vědcům na jejich lovu temné hmoty a jejich experimentům ve vesmíru i hluboko v podzemí.DVĚ MALÁ SKLÍČKA

Délka: 40 minut
Doporučený věk: 5. - 9. třída

Před více než čtyřmi sty lety se italský hvězdář Galileo Galilei poprvé podíval na oblohu svým malým jednoduchým dalekohledem. Spatřil velké krátery a vysoká pohoří na Měsíci, pozoroval změny vzhledu planety Venuše, pohybující se skvrny na Slunci a objevil i čtyři malé měsíce planety Jupiter.

Od té doby se dalekohledy hodně změnily. Dokážeme s nimi pozorovat nejen planety Sluneční soustavy, ale i vzdálené galaxie na samotných hranicích viditelného vesmíru. Ale to zdaleka není všechno, co dalekohledu dokáží. Podívejte se na úžasný příběh dalekohledu a zároveň se dozvíte mnoho zajímavého o našem vesmíru a o nových způsobech pozorování.


CO VŠECHNO VIDÍME VE HVĚZDÁCH A MEZI NIMI?

Délka: 50 minut
Doporučený věk: 12+

Živě moderovaný pořad. Povídání o souhvězdích, viditelných během roku a zajímavých objektech, které až na pár výjimek, bez dalekohledu, nikdy očima nespatříme …


CO NÁM SVÍTÍ NAD HLAVOU?

Délka: 50 minut
Doporučený věk: 12+

Živě moderovaný pořad. Povídání o tom, co uvidíme na obloze, když vzhlédneme vzhůru. Ve dne to může být Slunce, Venuše, večer a v noci skupiny hvězd tvořící souhvězdí, planety sluneční soustavy, Měsíc …

Rezervace

Aktuální program
1. 7. 16:00 Dvě malá sklíčka
REZERVACE
1. 7. 17:00 Ze Země do vesmíru
REZERVACE
1. 7. 18:00 Fantom vesmíru REZERVACE
2. 7. 16:00 Výprava za deep - sky objekty REZERVACE
2. 7. 18:00 Co nám svítí nad hlavou - Slunce REZERVACE
3. 7. 16:00 Evropa pod Jižním křížem REZERVACE
3. 7. 18:00 Fantom vesmíru REZERVACE
4. 7. 14:00 Se zvířátky o Vesmíru REZERVACE
4. 7. 16:00 Dvě malá sklíčka
REZERVACE
4. 7. 18:00 Fantom vesmíru
REZERVACE
5. 7. 14:00 Se zvířátky o Vesmíru REZERVACE
5. 7. 16:00 Bohové a hvězdy starých Mayů REZERVACE

Možnost rezervace i po telefonu
+420 380 425 710

*změna programu vyhrazena

O nás

Kudy k nám

Hvězdárna a planetárium F. Nušla se nachází na nejjižnějším okraji sídliště "Hvězdárna". Nejsnadnější způsob, jak ke HaP dojet autem? Z hlavní obchvatové silnice Brno-České Budějovice odbočte na první odbočce ve směru od ČB doleva kolem čerpací stanice a obchodního domu Penny Market (ulice „Václavská“). Pokračujte Václavskou kolem ulice k Penny dál, 140 m k další odbočce vlevo a odbočte (ulice „Kosmonautů“). Poté stále rovně 280 m, kde se ulice stáčí doleva a pokračuje příjezdem na parkoviště, odkud už pohodlně uvidíte planetárium a kopuli Hvězdárny. Vstup do areálu HaP je o kousek dále, směrem doleva kolem plotu objektu.

Poloha

zemepisná šířka: 49.130° severní šířky
zeměpisná délka: 15.001° východní délky

hvězdárna leží na 15. poledníku, který prochází 4m od vchodu do budovy hvězdárny
nadmořská výška: 496 m


Přístrojové vybavení

Hlavní kopule: Newton 500 f 2000 mm, Zerochromat 200 f 2400 mm, sluneční speciál Lunt 150 f 1000 mm, refraktor Vixen 80 f 625 mm,refraktor Telescop service 115 f 770 mm na společné montáži.

Malá kopule: Cassegrain 250 f 3700 mm a refraktor achromat 120 f 1000 mm na společné montáži v kopuli.


Historie

Astronomický kroužek v Jindřichově Hradci vznikl v r. 1953 pod vedením prof. F. Neuwirtha při Městské osvětové besedě. V červnu 1956 započala stavba Hvězdárny z původního objektu prachárny na kopci "Šibeník" na jižním okraji města. Roku 1961 byla Hvězdárna slavnostně otevřena a fungovala pod Městskou osvětovou besedou (později Kulturním a společenským střediskem) až do roku 1992. Tehdy měla být zrušena (pronajata a změněna na fitness centrum). Tuto hrozící katastrofu se podařilo odvrátit a Hvězdárna začala 14. 5. 1994 opět pracovat, tentokrát již ale pod Gymnáziem Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci. Bohužel se koncem roku 1999 ukázalo, že další prodloužení nájemní smlouvy s městem již není pro gymnázium únosné. Po dalších jednáních byla Hvězdárna nakonec přesunuta k 1. 2. 2000 pod Dům dětí a mládeže v Jindřichově Hradci, kde setrvala až do konce července 2018. Astroklub i poté působil na Domě dětí a mládeže, aby mohl široké veřejnosti nadále prezentovat novinky v astronomii a události a jevy na obloze. Koncem léta 2018 se rozběhla rozsáhlá rekonstrukce objektu i nového plánování jeho využití. Přibylo planetárium, byla zvětšena hlavní kopule a vystavěna nová, další, malá kopule, zlepšily se i prostory pro kroužky a jiné aktivity vystavěním nové klubovny atd.

Kontakt

recepce: +420 380 425 710

kancelář: +420 380 425 711


Mgr. Jana Jirků
vedoucí
tel.: 380 425 711, +420 606 633 439
mail: jirku@vkcjh.cz

Mgr. Kristýna Linhartová
lektor
tel.: 380 425 711
mail: linhartova@vkcjh.cz

Vladimír Štefl
lektor
tel.: 380 425 711
mail: stefl@vkcjh.cz

Veronika Jirků
pokladna
tel.: 380 425 710
mail: jirku.veronika@vkcjh.cz

RNDr. Jan Štrobl
lektor
tel.: 380 425 711

Elements

Text

This is bold and this is strong. This is italic and this is emphasized. This is superscript text and this is subscript text. This is underlined and this is code: for (;;) { ... }. Finally, this is a link.


Heading Level 2

Heading Level 3

Heading Level 4

Heading Level 5
Heading Level 6

Blockquote

Fringilla nisl. Donec accumsan interdum nisi, quis tincidunt felis sagittis eget tempus euismod. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus vestibulum. Blandit adipiscing eu felis iaculis volutpat ac adipiscing accumsan faucibus. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus lorem ipsum dolor sit amet nullam adipiscing eu felis.

Preformatted

i = 0;

while (!deck.isInOrder()) {
  print 'Iteration ' + i;
  deck.shuffle();
  i++;
}

print 'It took ' + i + ' iterations to sort the deck.';

Lists

Unordered

 • Dolor pulvinar etiam.
 • Sagittis adipiscing.
 • Felis enim feugiat.

Alternate

 • Dolor pulvinar etiam.
 • Sagittis adipiscing.
 • Felis enim feugiat.

Ordered

 1. Dolor pulvinar etiam.
 2. Etiam vel felis viverra.
 3. Felis enim feugiat.
 4. Dolor pulvinar etiam.
 5. Etiam vel felis lorem.
 6. Felis enim et feugiat.

Icons

Actions

Table

Default

Name Description Price
Item One Ante turpis integer aliquet porttitor. 29.99
Item Two Vis ac commodo adipiscing arcu aliquet. 19.99
Item Three Morbi faucibus arcu accumsan lorem. 29.99
Item Four Vitae integer tempus condimentum. 19.99
Item Five Ante turpis integer aliquet porttitor. 29.99
100.00

Alternate

Name Description Price
Item One Ante turpis integer aliquet porttitor. 29.99
Item Two Vis ac commodo adipiscing arcu aliquet. 19.99
Item Three Morbi faucibus arcu accumsan lorem. 29.99
Item Four Vitae integer tempus condimentum. 19.99
Item Five Ante turpis integer aliquet porttitor. 29.99
100.00

Buttons

 • Disabled
 • Disabled

Form